POWRÓT DO

GŁÓWNEJ

STRONY

_____________________________
Blog > Komentarze do wpisu

Julia Blackburn: ''Billie Holiday. Biografia''

Książkę zatytułowaną po prostu: ''Biografia'' poświęconą ikonie jazzowej wokalistyki -Billie Holiday, paradoksalnie, nie zdefiniowałbym jako typową biografię. To zbiór wspomnień i zapisków sporządzonych z myślą o napisaniu prawdziwej biografii Lady Day (jak nazywano Billie Holiday) przez dziennikarkę Lindę Kuehl.

Niedoszła autorka biografii nie doprowadziła dzieła do końca popełniając w 1979 roku samobójstwo. Dopiero angielska pisarka Julia Blackburn zredagowała i przygotowała do wydania ogrom materiału zgromadzony przez Kuehl -owoc kilkuletniej pracy, na który złożyły się obszerne wywiady z ponad 150 osobami związanymi z Holiday za życia, setki stron notatek, a nawet odpisy dokumentacji medycznych z pobytów legendarnej pieśniarki w szpitalu i osobiste notatki Billie (w tym nawet listy jej codziennych zakupów). Książka zatytułowana w oryginale ''With Billie'' ukazała się w 2005 roku, a w polskim przekładzie Hanny Jankowskiej wydana została jako ''Biografia'', dwa lata później.
Billie Holiday wylansowała swój jedyny i niepowtarzalny styl będący do dziś inspiracją i zarazem niedoścignionym wzorcem dla wielu pieśniarek.
Już w wieku zaledwie 18 lat w roku 1933 śpiewała w jednym z klubów w Harlemie. Wówczas to dostrzegł ją John Hammond, dzięki któremu otwarły się przed nią studia nagraniowe... a później pasma sukcesów -big bandy Counta Basiego, Artie Shawa ale też niestety... narkotyki, alkohol i przedwczesna śmierć związana z ich nadużywaniem. Billie Holiday zmarła w 1959 roku w wieku zaledwie 44 lat. Oprócz talentu wokalnego, obdarzona też była zdolnością pisania pięknych piosenek, jak choćby ta, która śpiewana przez wielu artystów stała się standardem: ''God Bless The Child'' z roku 1941.
Na stronach ''Biografii'' poznajemy jej dzieje opowiedziane przez jej bliższych i dalszych przyjaciół, znajomych i współpracowników. Julia Blackburn redagując tę obszerną książkę zachowała oryginalną formę wypowiedzi interlokutorów Lindy Kuehl, niejednokrotnie niewolną od potocznego języka a nawet wulgaryzmów. Pozwala to czytelnikowi bardziej zagłębić się w środowisko w jakim Billie Holiday przeżyła swe 44-letnie życie, a czytając słowa jakie padły z ust wielu rozmówców, niejednokrotnie odnosimy wrażenie słuchania zachrypłego głosu Freddiego Greena czy niemal szepczącego Lestera Younga. Na stronach książki znajdziemy obszerne wspomnienia takich postaci jak m.in.: wspomniani Freddie Green i Lester Young czy Bobby Henderson i puzonistka, kompozytor i aranżer Melba Liston (1926-1999), jaka mimo ogromnego wkładu w brzmienie niezliczonej ilości jazzowych standardów, zawsze pozostawała w cieniu ustępując miejsca wielkim gwiazdom. Dzięki snutym przez osoby z jej najbliższego otoczenia opowieściom poznajemy dzieje Billie Holiday od momentu jej narodzin, aż do ostatniej płyty, wydanej za jej życia: ''Lady In Satin'' (1958), nagranej w dniach 19-21 lutego 1958 roku w Nowym Jorku podczas sesji będących prawdziwym koszmarem dla realizatorów, producentów i oczywiście muzyków obecnych w studio. Wówczas to bowiem wokalistka notorycznie się spóźniała, przychodziła na sesje nietrzeźwa, a nawet zapominała tekstów śpiewanych utworów. To nieprawdopodobne iż w takich okolicznościach powstała jedna z najważniejszych płyt wokalistyki jazzowej wszechczasów, która ma zapewnioną zawsze jedną z najwyższych pozycji w najróżniejszych zestawieniach największych albumów jazzowych świata.
Tragiczne i pełne nieszczęść dzieje Billie Holiday w zadziwiający sposób splotły się z losem niedoszłej autorki jej biografii, która również odeszła z tego świata przedwcześnie (podejmując w desperacji decyzję o samobójstwie). Praca jaką w redakcję pozostawionego przez nią nieukończonego dzieła włożyła Julia Blackburn opłaciła się. Dzięki niej poznaliśmy bowiem gromadzony przez lata materiał biograficzny o Lady Day -jak dotąd najobszerniejszy i najbogatszy spośród dotychczas opublikowanych prac dotyczących życia i twórczości jednej z najwspanialszych pieśniarek wszechczasów, ciągle balansującej na granicy życia i śmierci... na granicy rzeczywistości i wizji narkotyczno -alkoholowych.

Robert Ratajczak

Julia Blackburn: ''Billie Holiday. Biografia'' (tytuł oryginalny: ''With Billie'', 2005), Wydawnictwo W.A.B. 2007, przekład: Hanna Jankowska

opisy płyt Billie Holiday:

  

wtorek, 22 kwietnia 2014, longplay_2010
Tagi: b

Polecane wpisy