POWRÓT DO

GŁÓWNEJ

STRONY

_____________________________
Blog > Komentarze do wpisu

Michael Streissguth: ''Johnny Cash. Biografia''

W przypadku tej książki mamy do czynienia z najprawdziwszą z definicji biografią, opisaną szczegółowo i dogłębnie. Mnóstwo konkretnych dat związanych z kolejnymi etapami (jak się okazuje wcale nie ''usłanej różami'') kariery muzycznej i życia osobistego Johnny'ego Casha, czyni z książki w równym stopniu wciągającą treścią opowieść, jak i swoistą encyklopedię i kompendium wiedzy o jednej z najważniejszych postaci muzyki popularnej ubiegłego wieku.

 

Życie i działalność muzyczna Casha postrzegana jest przez Michaela Streissgutha poprzez pryzmat aktualnych wówczas wydarzeń polityczno -społecznych. Warto pamiętać wszak, iż osoba Johnny'ego Casha to także postać ściśle napiętnująca takie problemy społeczne jak rasizm czy bezrobocie. Noszący do końca swego życia wręcz chorobliwe poczucie winy za śmierć brata Cash, był artystą bardzo zaangażowanym społecznie, czego dowód dał niejednokrotnie walcząc o prawa więźniów i manifestując swe częstokroć kontrowersyjne poglądy.
Od pracowitego dzieciństwa spędzonego na polach bawełny poprzez olśniewające sukcesy i dojmujący muzyka spadek popularności w latach 70-tych, aż do śmierci zgorzkniałego schorowanego starca jakim się stał, towarzyszymy artyście polegając na sporządzonych przez autora wywiadach z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami barda wszechczasów muzyki country. Na stronach estetycznie wydanego tomu spotykamy całe rzesze artystów, jacy w poszczególnych etapach kariery znaleźli się na muzycznej drodze Johnny'ego Casha. Także miłośnicy opublikowanego wcześniej przez Wydawnictwo Dolnośląskie autora a zarazem bohatera ''Moich kronik'' -Boba Dylana, znajdą tu mnóstwo szczegółów dotyczących przyjaźni i współpracy obu pieśniarzy.
Warto zapoznać się z życiorysem zwanego ''Facetem w czerni'' Johnny'ego Casha, opowiedzianym sposób niezwykle ciekawy i obfitujący w niemal fabularyzowane wciągające fascynującą treścią epizody, przez Michaela Streissgutha. Tym bardziej, iż mamy do czynienia z publikacją ujawniającą, wiele pomijanych we wcześniejszych publikacjach, aspektów z życia Casha jak uzależnienie od narkotyków czy (co może wydać się paradoksalne w przypadku gwiazdy tego pokroju): ogromne poczucie braku wiary w siebie, jakie nie opuszczało Casha przez całe życie.
Szkoda tylko, iż na tym ''książkowym torcie'' zabrakło wisienki, jaką bez wątpienia byłaby pełna dyskografia artysty.

Robert Ratajczak

Michael Streissguth: ''Johnny Cash. Biografia'' (tytuł oryginalny: ''Johnny Cash. The Biography'', 2006), Wydawnictwo Dolnośląskie 2012, przekład: Anna Dwilewicz

opisy płyt Johnny'ego Casha:

 

wtorek, 22 kwietnia 2014, longplay_2010
Tagi: s

Polecane wpisy