POWRÓT DO

GŁÓWNEJ

STRONY

_____________________________
Blog > Komentarze do wpisu

Dave Thompson: Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych

Mimo iż twórczość jednej z najsłynniejszych grup świata jaką jest Deep Purple, doczekała się ogromu rozmaitych książek biograficznych, najnowsza biografia zespołu autorstwa Dave'a Thompsona zasługuje na szczególną uwagę.

Mimo iż twórczość jednej z najsłynniejszych grup świata jaką jest Deep Purple, doczekała się ogromu rozmaitych książek biograficznych, również na polskim rynku wydawniczym (począwszy od pionierskiej publikacji Dariusza Łanochy: "Królowie purpurowego świata", wyd. Rock-Serwis, 1993), najnowsza biografia zespołu autorstwa Dave'a Thompsona: "Smoke on the Water: Opowieść o dobrych nieznajomych" jaka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN, zasługuje na szczególną uwagę.
Autor (zwany w środowisku "Sherlockiem Holmesem rock'n'rolla") wyjątkowo lekkim piórem przeprowadza nas przez skomplikowane roszady personalne mające miejsce podczas 45-letniej działalności Deep Purple. Odkrywa nieznane dotąd szczegóły dotyczące poszczególnych etapów działalności zespołu, śledząc również indywidualne poczynania wszystkich 14 (!) muzykow jacy przez blisko pół wieku "przewinęli" się przez skład. Dave Thompson na ponad 400 stronach komentuje również poczynania zespołów współtworzonych na przestrzeni lat przez poszczególnych muzyków Deep Purple: Whitesnake, Rainbow, Warehorse czy Black Sabbath, czyniąc książkę nie tylko szczegółową biografią zespołu, ale fascynującą opowieścią o całym środowisku muzyków rockowych.
Thompson nie tylko przedstawia fakty, lecz na ich podstawie snuje wciągające opowieści niejednokrotnie oddając głos samym artystom. Co ważne; autor nie uległ pokusie opisywania barwnych skandali mających miejsce wokół zespołu, lecz skoncentrował się na tym co w działalności Deep Purple jest najważniejsze, a więc muzyce. Nie jest to też książka całościowo opiewająca poczynania zespołu, bowiem Dave Thompson wyjątkowo obiektywnie podchodząc do całej twórczości zespołu, gdy trzeba nie szczędzi też rózg niektórym dokonaniom legendarnej formacji.
Całość uzupełniona została wyjątkowo szczegółową dyskografią zespołu i każdego z poszczególnych muzyków z nią związanych. Co jednak może dziwić, w wielostronnicowym zestawieniu pominął album "Live Encounters" nagrany w Katowicach w 1996 roku.

Dave Thompson: "Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych" (tytuł oryginału: "Smoke on the Water. The Deep Purple Story"), przekład: Jarosław Rybski, Wydawnictwo Sine Qua Non 2013

Robert Ratajczak

niedziela, 31 stycznia 2016, longplay_2010
Tagi: Deep Purple T

Polecane wpisy