POWRÓT DO

GŁÓWNEJ

STRONY

_____________________________
Blog > Komentarze do wpisu

Robert Muchamore: Mad & Bad

To jedna z tych książek, po które z chęcią sięgnie zarówno młodzież, jak ich rodzice. Ci drudzy muszą być jednak bardzo tolerancyjni, bowiem "Mad & Bad" to powieść niepoprawna, bez skrupułów ukazująca również ciemnie strony życia brytyjskich nastolatków.

Specjalnością powstałego w 2004 roku warszawskiego wydawnictwa Jaguar do roku 2013 były książki dla dzieci i młodzieży. Obecnie oficyna publikuje także powieści skierowane do dorosłych czytelników. Książki z logo Jaguar charakteryzują staranne tłumaczenia, skrupulatna redakcja i atrakcyjna edycja graficzna. Jedną z ostatnich pozycji Wydawnictwa jest: "Mad & Bad".
"Mad & Bad" to książka rozpoczynająca nowy cykl powieści brytyjskiego pisarza Roberta Muchamore, znanego dzięki seriom "Cherub" i "Agenci Hendersona". Pierwszą powieścią cyklu "Rock War" jest opowieść o brytyjskich nastolatkach, marzących o karierze muzyków rockowych.
Akcja powieści toczy się wokół odbywającego się w Londynie przeglądu młodych zespołów rockowych Rock the Lock, który przyciaga pełnych muzycznej pasji, ale też rządnych sławy nastolatków. Bohaterowie nowej powieści Muchamore to Jay, Summer i Dylan - trzy bardzo odmienne postaci, które łączy pasja do muzyki rockowej. Na stronach książki poznajemy ich liczne problemy i trudności związane z okresem wkraczania w dorosłość, a wszystkiemu towarzyszy słuchana przez nich muzyka. Losy trojga bohaterów przedstawiane są jako niezależne opowieści, które na pewnym etapie książki splatają się ze sobą, prowadząc do finału jakim jest wspomniany wcześniej festiwal rockowy.
Fabuła książki nieustannie zaskakuje zmianami tempa i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Do czytelnika należy wybór najciekawszej z postaci, których losy poznajemy na stronach "Mad & Bad".  Wychowany w wielodzietnej rodzinie, zaniedbany przez najbliższych Jay, zamknięta w sobie, wyalienowana córka narkomanki Summer i pochodzący z bogatej rodziny, lecz strasznie samotny Dylan, to postaci które pobudzają wrażliwość i wyobraźnię.
Odmienne relacje rodzinne, różniące się charaktery bohaterów z ich rozmaitymi problemami, to świetne studium środowiska dzisiejszych nastolatków.
"Mad & Bad" to jednak nie tylko Jay, Summer i Dylan, ale cała rzesza dokładnie scharakteryzowanych przez autora postaci drugoplanowych i epizodycznych, mogących stanowić osobne opowieści.
Autor podkreśla ważną rolę dającej bezpieczeństwo stabilnej rodziny i wsparcia przyjaciół, które w wielu sytuacjach zdaje się nieocenione. W tak zakamuflowany sposób Muchamore przemyca ważne wartości i priorytety, które okazują się dla młodych ludzi najważniejsze.
To jedna z tych książek, po które z chęcią sięgnie zarówno młodzież, jak ich rodzice. Ci drudzy muszą być jednak bardzo tolerancyjni, bowiem "Mad & Bad" to powieść niepoprawna, bez skrupułów ukazująca również ciemnie strony życia brytyjskich nastolatków zasłuchanych w muzykę takich grup jak Talking Heads, Rage Against The Machine czy Guns n’ Roses.

Robert Ratajczak

Robert Muchamore: Mad & Bad
tytuł oryginalny: Rock War
tłumaczenie: Michał Zacharzewski
wydawnictwo: Jaguar
rok wydania: 2018

o książce przeczytasz również: TUTAJ

czwartek, 26 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: M

Polecane wpisy