POWRÓT DO

GŁÓWNEJ

STRONY

_____________________________
RSS
niedziela, 03 marca 2019

NOWY ADRES LongPlay!

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy pojawiać się będą pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Pożegnanie z blox.pl

29 kwietnia 2019 platforma Blox.pl zostanie zamknięta. Według oficjalnych informacji od tego dnia wszystkie blogi prowadzone na Blox.pl przestaną istnieć, a dotychczasowe linki do nich przekierowujące staną się martwe.
Fakt ten dotyczy również portalu LongPlay, składającego się z kilku prowadzonych na platformie Blox.pl witryn.
Po 9 latach funkcjonowania portal LongPlay w obecnej formie i pod dotychczasowym adresem.przestanie istnieć.
Wszystkie treści zostały jednak zarchiwizowane i są dostępne pod nowym adresem.

W kwietniu 2010 roku założyłem bloga LongPlay. Z czasem swą działalność poszerzyłem o kolejne blogi, co stworzyło portal składający się z sześciu niezależnych, lecz połączonych z sobą witryn:

- LongPlay, czyli blog główny, na którym umieszczałem opisy płyt, relacje z koncertów, felietony, wywiady z muzykami i informacje o nowych albumach;

- LongPlay -recenzje, czyli zbiór opisów i komentarzy do przesłuchanych płyt (dziś jest to baza blisko 2,5 tyś recenzji);

- LongPlay -newsletter, czyli serwis oparty na materiałach prasowych, na którym zamieszczane były zapowiedzi albumów, informacje o nowych płytach, koncertach i wydarzeniach muzycznych;

- LongPlay -czytelnia, gromadzący opisy i refleksje związane z przeczytanymi książkami;

- LongPlay -Who Is Who, czyli zbiór biograficzny zawierający encyklopedyczne informacje o muzykach;
i wreszcie:

- Jarek Śmietana Fan Blog, będący przez kilka lat oficjalnym uzupełnieniem autoryzowanej strony nieodżałowanego Jarka Śmietany. Blog zgromadził największą bazę informacji o naszym wielkim gitarzyście: relacje z koncertów, wywiady, recenzje i kalendarium koncertowe. Odnośnik do bloga zamieszczony był na oficjalnej stronie muzyka, a jego adres do dziś znajduje się w Wikipedii pod hasłem: Jarek Śmietana.

Podczas 9-letniego funkcjonowania, portal LongPlay pozyskał bardzo dużą rzeszę Czytelników. W aktualizowanym co tydzień na platformie blox.pl rankingu najczęsciej odwiedzanych blogów, najbardziej aktywne witryny portalu: LongPlay, LongPlay -recenzje i LongPlay -newsletter, zajmowały każdorazowo pozycje plasujące się w pierwszej piątce podsumowania w kategorii: muzyka.
LongPlay stał się tym samym znaczącym medium w internecie, a nawet dzięki podjęciu współpracy z dwumiesięcznikiem ArtPost także w formie drukowanej.
Portal patronował wielu wydawnictwom płytowym, oraz wydarzeniom muzycznym, z upływem czasu stając się rozpoznawalną marką.
Dlatego likwidacja platformy, na której LongPlay funkcjonował od początku swego istnienia nie może oznaczać zakończenia działalnosci witryny.
Dużo pracy kosztowało zarchiwizowanie wszystkich treści znajdujących się na sześciu blogach i przeniesienie ich pod nowy adres. Forma (grafika, układ) archiwalnych wpisów odbiega co prawda od dotychczas publikowanych, jednak ich treść została zachowana.
Mam nadzieję, że wysiłek i upór jaki towarzyszył tej pracy opłaci się i LongPlay nadal z powodzeniem będzie funkcjonował, będąc źródłem wielu cennych informacji o tym co dla nas najważniejsze: Muzyce.

 

Robert Ratajczak

21:38, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 kwietnia 2018
To jedna z tych książek, po które z chęcią sięgnie zarówno młodzież, jak ich rodzice. Ci drudzy muszą być jednak bardzo tolerancyjni, bowiem "Mad & Bad" to powieść niepoprawna, bez skrupułów ukazująca również ciemnie strony życia brytyjskich nastolatków.

Tagi: M
09:06, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 stycznia 2016

Mimo iż twórczość jednej z najsłynniejszych grup świata jaką jest Deep Purple, doczekała się ogromu rozmaitych książek biograficznych, najnowsza biografia zespołu autorstwa Dave'a Thompsona zasługuje na szczególną uwagę.

czwartek, 31 grudnia 2015

Polecam książkę, która w roku 2014 pojawiła się niemal niezauważalnie na księgarskich półkach. To autobiografia jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, bez którego muzyka pop okazałaby się niewątpliwie zdecydowanie mniej atrakcyjnym zjawiskiem.

poniedziałek, 03 sierpnia 2015
Autobiografia napisana jest w sposób bardzo przystępny a jednocześnie odsłania mnóstwo faktów jakie nie zawsze przez miłosników twórczości Hancocka postrzegane były jako oczywiste. To pozycja jaka stanowi bezcenny wkład do kanonu jazzowej literatury wszech czasów.

Tagi: H
11:04, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 kwietnia 2014

Druga książka jednej z największych gwiazd polskiej piosenki niestety nie dorównuje poprzedniczce (''Hodowcy lalek'', 2005). ''Gdybym była aniołem'' to zbiór luźnych zapisków i opowiadań piosenkarki, niejednokrotnie bardzo naiwnych i irytujących.


Tagi: s
13:56, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

''Hodowcy lalek'' to zbiór wspomnień Urszuli Sipińskiej z okresu obejmującego cały przebieg jej błyskotliwej kariery. Całość napisana po latach pełna jest swego rodzaju żalu i wrogości do panujących w czasach PRL-u układów i zależności. To także swego rodzaju odpowiedź na pytanie jakie zadawali sobie przez lata wielbiciele jej talentu: dlaczego bezpowrotnie odeszła ze sceny i zrezygnowała z dalszej kariery.


Tagi: s
13:51, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 kwietnia 2014

W przypadku tej książki mamy do czynienia z najprawdziwszą z definicji biografią, opisaną szczegółowo i dogłębnie. Mnóstwo konkretnych dat związanych z kolejnymi etapami (jak się okazuje wcale nie ''usłanej różami'') kariery muzycznej i życia osobistego Johnny'ego Casha, czyni z książki w równym stopniu wciągającą treścią opowieść, jak i swoistą encyklopedię i kompendium wiedzy o jednej z najważniejszych postaci muzyki popularnej ubiegłego wieku.


Tagi: s
16:31, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

''Miles. Autobiografia'' nie jest typową biografią, lecz rodzajem wywiadu -rzeki jakiego udzielił Quincy'emu Troupe legendarny trębacz. Chronologicznie ułożone opowieści Milesa Davisa, czytelnikom nieznającym wcześniej postaci muzyka od strony jego prywatnej filozofii i sposobu postrzegania rzeczywistości, niejednokrotnie mogą wręcz szokować.


Tagi: D T
16:27, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Książkę zatytułowaną po prostu: ''Biografia'' poświęconą ikonie jazzowej wokalistyki -Billie Holiday, paradoksalnie, nie zdefiniowałbym jako typową biografię. To zbiór wspomnień i zapisków sporządzonych z myślą o napisaniu prawdziwej biografii Lady Day (jak nazywano Billie Holiday) przez dziennikarkę Lindę Kuehl.


Tagi: b
16:20, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 grudnia 2013

Po wielu latach od pierwszej publikacji ''Czasu Komedy'', Piątkowski jako nieustanny archiwizator i poszukiwacz faktów zdobył mnóstwo dodatkowych materiałów, którymi postanowił uzupełnić książkę. Wyśmienitym pomysłem okazało się nawiązanie współpracy z Markiem Karewiczem. To właśnie dzięki fotografiom Karewicza ''Nowy Czas Komedy'' przybrał formę atrakcyjnego ilustrowanego albumu.


Tagi: k p
01:13, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 listopada 2013

Tym co szczególnie zachwyca podczas lektury, jest łączenie wątków osobistych z aktualnie omawianymi wydarzeniami muzycznymi, co niejednokrotnie wywołuje złudzenie spotkania z przyjacielem, jaki na tle ważnych wydarzeń muzycznych snuje ciepłą opowieść o swoim życiu.


Tagi: k
16:14, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
Historia opowiedziana przez Jose i Izę Torres, którzy dzielą się z czytelnikami doprawdy niezwykłymi przeżyciami, związanymi z emigracją urodzonego w Hawanie kubańskiego perkusisty i założyciela orkiestry Salsa Tropical Jose Torresa.

Tagi: T
16:10, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 października 2013

Na 550 (!) stronach grubej księgi wydanej w twardej oprawie znajdziemy szczegółowe analizy wielu niszowych płyt wydanych na przełomie wieków przez środowisko bydgoskich jazzowych buntowników.


Tagi: R
15:53, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 sierpnia 2013

Niestety Tym na stronach książki napisanej w celu zbudowania komercyjnej otoczki dla filmu stara się za wszelką cenę rozśmieszyć czytelnika. Robi to jednak w sposób bardzo mało wyszukany.


Tagi: T
20:42, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Oba tomy książki z wszech miar godne polecenia zarówno dla miłośników muzyki klasycznej, amatorów historii Egipu jak i wszystkich lubiących ciekawie i wciągająco pisane biografie.


Tagi: J
20:39, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Mimo iż autor powieści, Michael Kruger jest zdobywcą wielu nagród literackich, a jego kilka wcześniejszych książek zostało bardzo wysoko ocenionych przez niemiecką krytykę, ''Wiolonczelistka'' jest pierwszą okazją zetknięcia się polskiego czytelnika z jego twórczością.


Tagi: k
20:35, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Tytułowa ''lekcja angielskiego'' to swego rodzaju symbol, pod jakim kryje się zrozumienie Ameryki i praw rządzących ''ziemią obiecaną'' jaką dla bohatera okazał się Nowy Kontynent. Ciekawa i wciągająca powieść, stanowiąca doskonałe uzupełnienie dwóch wcześniejszych książek Dichtera.


Tagi: D
20:33, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Opisane na tle przedwojennej Europy a następnie powojennej rzeczywistości w Ameryce dzieje Nabokovów -to dzieje niezwykłej i jedynej w swoim rodzaju pary. Pary, którą połączyła miłość i literatura mogące być interpretowane w dowolnej kolejności i o dowolnym priorytecie przez samego czytelnika.


Tagi: n s
20:29, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 czerwca 2013

Błyskotliwe napisana, nagrodzona prestiżową nagrodą Pulitzera książka jest opowieścią o przemijaniu, utraconych ideałach i niespełnionych marzeniach.


Tagi: E
10:18, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Opowiadania Edgara Allana Poe to klasyka amerykańskiego „czarnego” romantyzmu pełnego mroku, strachu i mistycyzmu. Poe to prawdziwy wirtuoz słowa, potrafiący operować nim, niczym niezwykle subtelnie brzmiącym instrumentem.


Tagi: p
10:16, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Piękna i pouczająca powieść Kevina Alana Milne skłania do refleksji i zadumy nad priorytetami postawionymi sobie w życiu i konfrontacją marzeń z przeszłości wobec otaczającej nas codzienności.


Tagi: M
10:14, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

To książka do przeczytania ''jednym tchem'', jednak mimo tej właściwości piętnująca ponadczasowe wartości w niezwykle ciekawy i bez reszty wciągający czytelnika sposób. Postaci i zdarzenia opisane są w pełnym literackich perełek stylu, choć pewne zdarzenia opisane na 250 stronach woluminu poprzez swą naiwność niestety są czasem dość przewidywalne.


Tagi: s
10:12, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Tym razem doktor Brewer ściąga z K-PAX na strony swej powieści fled, z wyglądu przypominającą szympansicę, która postanawia zabrać na odległą planetę 100 tysięcy Ziemian. Naiwne, absurdalnie odrealizowane sceny opisywane na stronach ''K-PAX IV'' irytują tym bardziej, iż pamiętam z jakim zachwytem czytałem pierwszą powieść cyklu.


Tagi: b
10:10, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »

Książka napisana odważnym piórem, niejednokrotnie podkreślonym wulgarnym językiem jakim posługują się niekóre jej postaci. Historia pełna dramatów, gorzkich rozczarowań i upadków, ale także historia pełna muzyki i marzeń


Tagi: ż
10:07, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2